JAK WIĄZAĆ GLANY

czyli kilka słów o sposobach wiązania glanów

JAK WIĄZAĆ GLANY

Jak wiązać glany? A no glany, jak każde inne buty, można wiązać na naprawdę wiele sposobów. Są metody proste i szybkie, które prowadzą do standardowego efektu wizualnego (najczęściej stosowany jest natomiast sposób na tzw. drabinkę).

Są i takie, nad którymi trzeba popracować nieco dłużej, ale wtedy także ich rezultat jest znacznie bardziej nietuzinkowy. Dobranie odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od tego, jak często zakładamy glany. Są to bowiem takie buty, które niezależnie od sposobu wiązania, zawsze wymagają więcej energii i czasu niż każde inne obuwie.

Nie istnieje cudowna recepta, dzięki której można je zawiązać i rozwiązać równie szybko, co np. adidasy. Z każdą metodą ich wiązania można jednak dojść do takiej wprawy, by odbywało się to coraz szybciej.

METODA 1: WIĄZANIE GLANÓW NA DRABINKĘ

Najpierw należy przewlec sznurowadło od spodu poprzez parę dziurek, by w dalszej kolejności obydwie jego końcówki dociągnąć prostopadle w górę przez dziurki sąsiednie. Jedna końcówka sznurowadła musi być przeciągnięta poprzez jej pionową i przeciwległą część (część ta powstała uprzednio dzięki przeciągnięciu sznurówki z jednego otworu do drugiego). Tę jedną końcówkę wystarczy następnie włożyć prostopadle do dziurki trzeciej. Na analogicznej zasadzie przewlec należy drugi koniec sznurowadła.

Sznurowadła muszą być przeciągane w ten sposób, aby powstał efekt skrzyżowania w centrum. To właściwie cały przepis, jeśli chodzi o drabinkę, ponieważ opisaliśmy jeden cykl wiązania. Musi być on powtarzany do skutku, a więc aż do ostatniego otworu. Metoda na drabinkę pozwala na mocniejsze związanie.

METODA 2: WIĄZANIE GLANÓW NA JEDNOSTRONNĄ DRABINKĘ

Najpierw należy przewlec sznurowadło od spodu poprzez parę dziurek, by w dalszej kolejności obydwie jego końcówki dociągnąć prostopadle w górę przez dziurki sąsiednie. Jedna końcówka sznurowadła musi być przeciągnięta poprzez jej pionową i przeciwległą część (część ta powstała uprzednio dzięki przeciągnięciu sznurówki z jednego otworu do drugiego). Tę jedną końcówkę wystarczy następnie włożyć prostopadle do dziurki trzeciej. Na analogicznej zasadzie przewlec należy drugi koniec sznurowadła.

Sznurowadła muszą być przeciągane w ten sposób, aby powstał efekt skrzyżowania w centrum. To właściwie cały przepis, jeśli chodzi o drabinkę, ponieważ opisaliśmy jeden cykl wiązania. Musi być on powtarzany do skutku, a więc aż do ostatniego otworu. Metoda na drabinkę pozwala na mocniejsze związanie.

METODA 3: WIĄZANIE GLANÓW METODĄ PODWÓJNEGO GRZBIETU

Tutaj zacznij przewlekać sznurowadło poczynając od drugiej od góry pary otworów. Musisz przewlec je poprzez te dwie dziurki z zewnątrz i w pozycji poziomej. Następnie zostanie Ci przeciągnięcie końcówek sznurowadła po skosie, poprzez czwartą od góry parę otworów.

Sznurowadła przepuszczaj przez dziurki od strony zewnętrznej do spodu, co dwa otwory. Kiedy dobrniesz już do ostatniego ich duetu, musisz wówczas cofnąć się o pułap wyżej, by przewlec końcówki sznurowadła w pozycji pionowej do góry.

W tym momencie możesz przewlekać obydwie końcówki po skosie, poprzez nieparzyste pary otworów (czyli te pary, które dotychczas były nieprzewleczone), robiąc to co drugi pułap. Następnie po prostu powtarzaj te cykle, by dojść do pierwszych dwóch otworów od góry glana.

METODA 4: WIĄZANIE GLANÓW NA TZW. ZAMEK BŁYSKAWICZNY

W tym przypadku, sznurowadło trzeba przewlec dołem poprzez pierwszą parę dziurek. Drugim etapem jest przełożenie obydwu jego końcówek poprzez poprzeczny fragment sznurówki – ten utworzył się pomiędzy dziurkami położonymi najniżej. Gdy to wszystko zrobisz, uzyskasz pętelkę.

Skrzyżowanie dwóch kawałków sznurowadła w centrum to następny krok. Kolejny stanowi przewleczenie ich od spodu, by przeciskały się przez dalsze otwory. Następnie, należy znów przeciągnąć każdą z końcówek pod właśnie powstałym kawałkiem wiązania, by ponownie zrobiła się pętelka. Kroki te muszą być już tylko powtarzane, aż dojdziesz do ostatnich otworów.

METODA 5: WIĄZANIE GLANÓW METODĄ NA PIŁE

Tę metodę zacznij od przewleczenia sznurówki z wierzchu poprzez dwa otwory ulokowane na najniższym poziomie. Później, jedną końcówkę sznurowadła przewlecz prostopadle od spodu, do otworu położonego o pułap wyżej.

Drugą końcówkę, także od spodu, przeciągnij po skosie do trzeciego od dołu otworu. Następnie każdą z końcówek przeciągnij w sposób równoległy, lecz teraz z wierzchu, do dziurki znajdującej się po drugiej stronie glana.

Kroki te muszą być powtarzane, a więc obie końcówki sznurowadła mają być przewlekane naprzemiennie, jedna prostopadle, a druga po skosie.

METODA 6: WIĄZANIE GLANÓW NA PĘTLE

W tym przypadku, zacznij od przewleczenia sznurówki od najniższego poziomu – poprzez dwa otwory, poczynając od wewnętrznej strony wiązania. Dwie końcówki sznurowadła skrzyżuj w miejscu środka, a następnie zrób z nich po prostu pętelkę.

Pozostało Ci teraz przewlec sznurowadło poprzez kolejną parę otworów, ale od spodu. To już cały cykl, który musisz powtarzać, by dotrzeć do pierwszej pary dziurek od góry glana.

METODA 7: WIĄZANIE METODĄ „WYJŚCIOWĄ”

Tutaj sznurowadło musi być przewleczone z zewnątrz, przechodząc poprzez najniżej położoną parę otworów. Następnie jego końcówki wystarczy skrzyżować po środku i przewlec je poprzez następne otwory, w kolejności od wierzchu do strony spodniej. Tak w kółko, aż dojdzie się do ostatniej pary otworów.

METODA 8: WIĄZANIE METODĄ „WOREK NA BUTY”

Przeciągnij sznurowadło równolegle od strony spodniej poprzez trzeci duet otworów (trzeci od dołu). Później dwie końcówki sznurowadła powinieneś przewlec prostopadle kierując się ku dołowi – wpierw po zewnętrznej stronie pułap niżej, a dalej po wewnętrznej, do pierwszej pary otworów.

Obie końcówki trzeba zawrócić w sposób prostopadły w górę, do czego posłuży przeciągnięcie ich po stronie wewnętrznej, aż dojdzie się do czwartego duetu otworów od dołu.

Wtedy musi nastąpić skrzyżowanie sznurówek w centrum oraz przewlekanie ich od spodniej strony poprzez następne otwory.

METODA 9: METODA „ZAKRĘCONYCH GLANÓW”

W tym przypadku sznurowadło przewlecz od spodu poprzez otwory położone najniżej. Obie końcówki skrzyżuj w samym centrum, by następnie opleść je wzajemnie (dwukrotnie). Musi bowiem powstać pętelka, lecz podwójna.

Drugim krokiem jest przewleczenie ich poprzez następną parę otworów od strony spodniej. Wystarczy, że będziesz powtarzać te dwa kroki aż do szczytu buta.

METODA 10: METODA NA „KRZYŻYK”

Według tego sposobu, sznurowadło należy przewlec od strony spodniej poprzez najniższą parę otworów. W dalszej kolejności obie końcówki trzeba przeciągnąć na wierzchu do dwóch otworów ulokowanych o trzy pułapy wyżej. Muszą być wtedy skrzyżowane w centrum.

Zawróć końce sznurowadła o pułap niżej, czyli przewlecz te końcówki w sposób prostopadły do dołu (od strony spodniej). Nie pozostaje nic innego niż kontynuować przewlekanie – trzy pułapy wyżej skośnie, jeden pułap w dół w pionie – aż do końca.

METODA 11: METODA NA GLANY Z „KOKARDĄ WEWNĄTRZ”

Żeby zrealizować ten sposób, należy przewlec sznurowadło z wierzchu poprzez otwory najniższe. Wtedy jedną z końcówek trzeba przewlec po skosie do otworu o pułap wyżej, by w dalszej kolejności przeciągnąć ją z wierzchu przez otwór sąsiadujący.

Dalej przewlekaj tę samą końcówkę aż do czwartego pułapu od dołu. Co z drugą końcówką? Przewlecz ją od spodu, z pierwszego otworu do ostatniego po przeciwległej stronie wiązania. Z drugą końcówką postępuj tak samo jak z pierwszą, lecz w przeciwną stronę. Wówczas końcówki te zbliżą się do siebie w centrum wiązania.

METODA 12: METODA NA „UKRYTY SUPEŁEK”

Na samym początku, sznurowadło musi być przewleczone z wierzchniej strony, poprzez dwa otwory na pułapie znajdującym się najniżej. Dwie jego końcówki trzeba później przeciągnąć w sposób prostopadły, od spodu w górę; w ten sposób, aby jedna z końcówek przeszła przez otwór pułap wyżej, natomiast druga o dwa pułapy do góry.

Każdą z końcówek musisz wtedy przewlec równolegle do otworu sąsiedniego. Następnie znów przeciągnij obie końcówki w taki sam sposób co drugi pułap, a później w sposób równoległy do otworu na przeciwko.

Kiedy dotrzesz już do pułapu przedostatniego, wystarczy, że przewleczesz w górę jedynie tę końcówkę sznurowadła, która ulokowana jest najniżej. Przewlecz ją w sposób równoległy poprzez pierwszy duet otworów. W tym momencie obie końcówki ulokują się po jednej ze stron. Pod spodem wiązania trzeba wtedy zawiązać supeł i uciąć niepotrzebne końce sznurówki.

METODA 13: WIĄZANIE GLANÓW Z EFEKTEM „KRATKI”

Sznurowadło przeciągnij od spodniej strony przez otwory znajdujące się najniżej. Końcówki sznurówki trzeba wtedy skrzyżować w centrum oraz przeciągnąć je po stronie wierzchniej do otworów na czwartym pułapie od dołu.

Następnie, obydwie końcówki przeciągnij w sposób prostopadły od spodniej strony do otworów o pułap wyżej. Końcówki te znów skrzyżuj w centrum i przewlecz z wierzchu do otworów, które są na drugim pułapie od dołu.

Wtedy końcówki muszą być przewleczone od spodniej strony, w sposób prostopadły w górę i o pułap wyżej. Wówczas, analogicznie jak poprzednio, skrzyżuj dwie części sznurowadła w centrum wiązania. Następnie przewlecz je o trzy pułapy w górę; będzie to piąty pułap od dołu.

To prawie koniec – jeszcze tylko zawiąż glany z wierzchu bądź od spodniej strony – to zależy już od tego, jaka metoda bardziej przypadnie Ci do gustu.

METODA 14: WIĄZANIE GLANÓW Z EFEKTEM SZACHOWNICY

W przypadku tej metody, jak sugeruje już tytuł, na wyposażeniu powinieneś mieć dwa sznurowadła, przy czym każde o innej barwie. Najlepiej prezentuje się kontrast biało-czarny. Rzecz jasna, jeśli chcesz, możesz użyć innych kolorów, ogranicza się jedynie fantazja. Tutaj będziemy posługiwać się przykładami czerni i bieli.

A zatem, rozpocznij od sznurówki czarnej. Przeciągnij ją z wierzchniej strony poprzez otwory ulokowane na najniższym pułapie. Jedna końcówka sznurowadła musi być krótka. Do tej końcówki należy przywiązać sznurówkę białą.

Drugą końcówkę czarnego sznurowadła trzeba przeciągnąć od spodniej strony, w górę i prostopadle – do otworu, który umiejscowiony jest o pułap wyżej. Kolejnym krokiem jest przewleczenie sznurówki równolegle po wierzchniej stronie do otworu sąsiadującego. Powtarzaj te czynności do szczytu wiązania glana.

Pamiętaj, by białe sznurowadło przewlekać od dołu w górę i przeplatać je czarnym sznurowadłem. Dzięki temu na samym końcu uzyskasz efekt szachownicy. By był on spójny, musisz zakończyć przeplatanie dopiero na szczycie, nie wcześniej. Finiszem jest związanie ze sobą obydwu sznurowadeł od spodniej strony, tak, aby węzeł nie był widoczny.